Film: Pers Prensi-Zamanın Kumları (2010)

Dün, Prince of Persia: Sands of Time, Türkçe’siyle, Pers Prensi: Zamanın Kumları‘na gittim ve gerçekten çok beğendim. Iron Man 2 için de aynı şeyi söylemiştim ama bu film, bu güne kadar izlediğim en iyi macera, aksiyon filmlerinden biriydi, bunun için sizlerle de filmin detaylarını paylaşmak istedim:)

Öncelikle film hakkında genel bir bilgi vereyim. 2010, ABD yapımı Pers Prensi, aksiyon ve maceralarla dolu fantastik bir film. Filmin senaryosu, Jordan Mechner ve Boaz Yakin’in kitabından alınmış. Mike Newell’in yönetmenliği üstlendiği, Karayip Korsanları’nın yapımcısı Jerry Bruckheimer’ın elinden çıkan filmin başrol oyuncuları ise Jake Gyllenhaal (Dastan), Gemma Arterton (Tamina), Ben Kingsley (Nizam), Alfred Molina (Sheik Amar) ve Toby Kebbell (Garsiv).

Pers Prensi: Zamanın Kumları’nın Özeti

Dönemin Pers kralı, sokakta bir çocuğa rastlar, bu çocuğun kendi askerlerinden kaçışına hayran kalır ve çocuğu evlatlık olarak kraliyet ailesine katar. Çocuğun adı Dastan’dır. Dastan, 15 yıl boyunca sarayda savaş eğitimi alır ve bu 15 yılın ardından Persler bir fetihe çıkarlar ve 1000 yıldır fethedilemeyen bir kaleyi fethederler. Bu kalenin prensesi, Tamina, Zamanın Kumları’nın kullanılmasına yarayan, zamanı geri çeviren eski ve görkemli bir hançere sahiptir fakat fetih sırasında bu hançer Dastan’ın eline geçer. Dastan’ın amcası, Nizam, Dastan’a, Perslerin kralı Kral Sharaman’a fetih hediyesi olarak vermek üzere bir papazın dua cüppesini verir. Dastan da bu cüppeyi, Kral Sharaman zafer konuşması yaparken Kral Sharaman’a verir fakat bu cüppe zehirlidir. Zehirli cüppeyi Kral Sharaman’a veren Dastan olduğu için Dastan, Kral Sharaman’ı öldürmekle suçlanır ve halk onu öldürmeye çalışır. Dastan bu sırada fethedilen kalenin prensesi Tamina ile birlikte kaçar ve hançer hala daha Dastan’dadır. Nizam, Dastan’ı yakalatma emri verir ve Dastan’ın kardeşlerinin ondan nefret etmesini sağlar.  Aynı zamanda, Haşşaşin’lerle anlaşma yaparak Dastan’ı öldürtmeye çalışır fakat Haşşaşinler, Dastan’ı öldüremez. Film, Dastan ve Tamina’nın başından geçen olaylarla devam eder ve filmin sonunda Nizam’ın Dastan’a tuzak kurduğu anlaşılır. Dastan, zamanı geri alır ve kaleyi fethettikleri zamana döner ve tam kale fethedilecekken Dastan her şeyi açıklar ve amcasını orada öldürür. Filmin sonunda, Dastan ile Tamina evlenir. Filmin en etkileyici bölümü de filmin sonudur. Filmin sonunda her şey çözülür, açığa çıkar ve iyiler savaşı kazanır. Hançer artık olması gereken yerde, tekrar, tek koruyucusu, Tamina’nın elindedir.

Benim Yorumum

Film hakkında olumsuz bir yorumum yok, efektleriyle, sesleriyle, oyuncularıyla ve diğer her şeyiyle aksiyonla dolu dört dörtlük  bir film. Filmin sonu ise çok güzel, kesinlikle izlemeniz gereken bir film olduğunu söyleyerek yazımı burada bitirip, fragman ve resimlere yer vermek istiyorum biraz da:)

Pers Prensi: Zamanın Kumları Türkçe Fragman

Pers Prensi: Zamanın Kumları Resimleri

Film: Pers Prensi-Zamanın Kumları (2010)” üzerine 3 düşünce

  1. Gerçekten sürükleyici bir film ekranın karşısında hiç kıpırdamadan izledim. Gördüğüm en etkileyici filmdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>