Kırmızı Gülün Alı Var Türküsü ve Hikayesi

Kırmızı Gülün Alı Var mükemmel bir Rumeli türküsü. Dinlerken insanın boğazı düğümleniyor, hayallere dalıp gidiyor. Bu türkü aynı zamanda Atatürk’ün en sevdiği şarkılar arasında da yer alıyor. Türkü için birkaç farklı sanatçının yorumunu yayınlayacağım çünkü hepsi birbirinden iyi söylemiş. Türkünün bir de doğruluğundan emin olmadığım hikayesi var.

 

Askere giden bir gencin karısı ve annesi yıllardır onun yolunu gözlemektedir. Ne bir telgraf, ne de başka bir şey. Askerden bir türlü haber alınamamaktadır. Annesi her gün tren istasyonuna gider ve oğlundan bir haber almaya çalışır. Anne yine birgün tren istasyonuna gider. Oğlundan yine bir haber yoktur. Eve döner. Evde, bir adamın geliniyle seviştiğini görür. Bir demet kızmızı gülün yanıbaşında. Bu duruma dayanamayan anne tüfeği alır ve ikisini de öldürür. Yataktaki adam kadıncağızın oğludur.

Zeki Müren Yorumu

Sertab Erener Yorumu

Müzeyyen Senar Yorumu (Sesin Müzeyyen Senar’a ait olmadığına ait rivayetler var.)

Kırmızı Gülün Alı Var Türküsü ve Hikayesi” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>